... MODLITBA BOJOVNÍKA ...
„Dopřej mi, ó pane, abych na cestě, která jde životem, měl odvahu riskovat a udeřit. Zvítězím-li, aby se tak stalo po právu a aby moje čest a víra se udržely vysoko. Mám-li prohrát, dej mi tolik síly, abych postál u cesty a pozdravil vítěze, až půjde kolem.“
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA KROUŽKU.
01. PŘÍCHOD. Každý člen kroužku, přichází na sraz na trénink, soustředění a soutěž včas. Buď samostatně nebo v doprovodu na určené místo, minimálně 5 minut před určeným časem a nejpozději 5 minut po určeném čase. Pokud člen kroužku ví, že se nemůže včas nebo vůbec dostavit řádně se omluví předem (popřípadě dodatečně). Na místě srazu si každého člena převezme trenér.
02. ODCHOD. Každý člen kroužku, po skončení tréninku, soustředění, soutěže nebo akce, odchází domů v doprovodu nebo samostatně tak jak má určeno v přihlášce do kroužku svým zákonným zástupcem. Pokud je určen samostatný odchod, odchází člen kroužku do 5 minut od času ukončení daného tréninku, soustředění nebo soutěže či akce. Pokud je určen doprovod, musí člen odejít pouze se zákonným zástupcem určeným v přihlášce (změnu lze provézt pouze písemně do rukou trenéra akce - sms zprávou).
03. ŠATNA, SPRCHA. Každý člen kroužku, se v šatně a ve sprše chová ohleduplně k druhým na základě pravidel slušného chování. V šatně si dá věci na jedno své místo, kde se převleče a připraví na program tréninku, soustředění, soutěže nebo akci, kdy po převlečení si vezme potřebné věci a šatnu opustí. V šatně smí být člen i bez dozoru trenéra. Do sprchy vchází člen pouze pokud je přítomen dozor z řad pedagogického pracovníka nebo dozorujícího trenéra.
04. PROSTOR. Člen kroužku, je vždy předem seznámen s prostorem kde se bude vykonávat pravidelný trénink, soustředění, soutěž nebo akce. Tento prostor neopouští bez přímého povolení trenéra, kterému musí vždy nahlásit důvod opuštění a návrat. Mimo daný určený prostor se zdržuje při povolení trenérem pouze po dobu nezbytnou k dané povolené činnosti.
05. PŘESUN. Člen kroužku, se vždy při přesunu z místa srazu na trénink, soustředění, soutěže, akce nebo i v průběhu řídí vždy pokyny určeného trenéra nebo instruktora. O přesunu a jeho průběhu je vždy každý člen kroužku, předem jasně a srozumitelně informován.
06. POKYNY VEDENÍ. Člen kroužku, na tréninku, soustředění, soutěži a akci dbá a poslouchá všechny příkazy určených trenérů a instruktorů kteří v danou chvíli zastupují jejich zákonné zástupce. Trenéři a instruktoři jsou vždy proškoleni o bezpečnosti a z pravidel kroužku a tak ví jak je nutné dodržovat a určovat pravidla k ochraně členů kroužku i ochraně vlastní. Jakýkoli zdravotní problém (svůj nebo kamaráda) hlásí trenérovi, vztahový problém, každý člen kroužku, řeší výhradně přes svého trenéra nebo instruktora a nikoli osobně!
07. OSOBNÍ VĚCI. Člen kroužku, trenér i instruktor je vždy připraven se svými věcmi na každý trénink, soustředění, soutěž a akci dle pravidel a pokynů k dané činnosti. Za své osobní věci si každý člen kroužku, trenér a instruktor ručí sám, a z tohoto důvodu nesmí jiný člen kroužku, trenér nebo instruktor bez jeho přímého povolení jeho věci brát a používat. Pokud někdo najde zapomenutou věc jiného člena kroužku, trenéra nebo instruktora odevzdá tuto věc bez odkladu dotyčnému nebo hlavnímu trenérovi.
08. CIZÍ VĚCI, VĚCI KROUŽKU. Člen kroužku, trenér a instruktor používají pouze věci kroužku určené k tréninku, soustředění, soutěži nebo akci, tak jak je označil hlavní trenér nebo určený trenér. Žádné jiné věci nesmí žádný člen kroužku, trenér ani instruktor bez tohoto výslovného svolení hlavního trenéra používat a brát. Zvláště pak elektrická zařízení, používat bez povolení zásuvky pro dobíjení mobilů a připojení jiných zařízení.
Zapůjčení věcí kroužku (NERF blastr, ochranné brýle atd.), si může každý člen kroužku půjčit pouze s výslovným svolením trenéra nebo instruktora kroužku, kdy pak musí opět danou věc kroužku v pořádku vrátit na místo odkud si ji zapůjčil (o čemž informuje opět daného trenéra nebo instruktora).
09. CIZÍ OSOBY. Každý člen kroužku, komunikuje po dobu pravidelných tréninků, soustředění, soutěží a akcí, pouze se svými trenéry, instruktory a osobami se kterými je seznámil trenér a určil je k dočasné spolupráci s kroužkem. Tato komunikace a uposlechnutí příkazu těmito určenými osobami je pro každého člena kroužku, pouze v rozmezí určeného trenérem. Bez povolení trenéra nesmí prostor určený členům kroužku, člen opustit v doprovodu jiné osoby než určeného trenéra, instruktora nebo dočasně určené osoby (popřípadě zákonného zástupce dítěte - vždy však oznámit trenérovi odchod). V rámci slušnosti vždy každý člen kroužku, zdraví všechny cizí dospělé osoby v budově kde se nachází nebo dle pokynu trenéra a instruktora.
10. BLASTR A NÁBOJE. Každý člen kroužku, na tréninku, soustředění, soutěži nebo akci smí používat NERF blastr a herní náboje pouze s výslovným souhlasem svého trenéra nebo instruktora. To znamená že člen kroužku (dočasně hráč) smí mít nabitý blastr pouze v průběhu sportovní soutěže nebo hry které se v danou chvíli dle pokynů trenéra nebo instruktora účastní. Mimo tuto dobu nesmí mít člen kroužku (/hráč) NERF blastr nabitý a ihned po skončení samotné hry musí NERF blastr vybít. Při hře musí mít každý člen kroužku (hráč) nasazeny na očích ochranné brýle, bez ochranných brýlí nesmí člen kroužku (hráč hrát).
11. ELEKTRONIKA. Člen kroužku má zakázáno používat jakékoli elektronické zařízení po dobu pravidelného tréninku, programu soustředění, samotné soutěže nebo programu akce. Žádný člen kroužku, nesmí při přesunu z místa na místo používat sluchátka do uší a poslouchat hudbu. Aktivně zapojený mobilní telefon a jeho použití pro dané zdravotní účely je povoleno v průběhu celého pravidelného tréninku, herního programu soustředění, průběhu soutěže, programu akce a přesunu pouze členům kroužku kteří toto ze zdravotních důvodů potřebují. Jinak je kontakt na trenéry jednotlivých tréninkových skupin. Trenéři ani instruktoři za žádnou elektroniku používanou členy kroužku nezodpovídají a ani ji nehlídají.
12. OSTATNÍ. Členové kroužku (hráči), při aktivní hře nesmí mít na ruce náramky, prsteny nebo hodinky. Na krku nesmí mít řetízky a v uších náušnice. Není dovolen ani obličejový piercing. Aktivní hráč nesmí v průběhu vlastní hry mít v ústech jakékoli potravinové výrobky a požívat je. Žádný člen kroužku (hráč) si nehraje, nepohazuje s naplněnou lahví, nepobíhá okolo herního prostoru a nehází po sobě navzájem herními náboji.
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA KROUŽKU
1. PRAVIDLO SLUŠNOSTI. Člen kroužku, všechny trenéry, trenérky a instruktory oslovuje „pane trenére nebo paní trenérko, pane instruktore nebo paní instruktorko“, pokud tito nepovolí již předem oslovovat je jménem. Je pravidlem že se navzájem po příchodu zdravíme, kdy platí že ten kdo přichází zdraví hromadně jako první. Jako první zdravím všechny dospělé osoby v budovách kde konám svou činnost. Reprezentuje svůj kroužek nejen svými výsledky, nošením kroužkového trička na sportovních turnajích, ale především svým chováním a přístupem ke sportu a svému okolí vůbec.
2. PRAVIDLO RESPEKTU. Člen kroužku, vždy dodržuje pokyny a nařízení trenérů a instruktorů, tak jako by to byly pokyny a nařízení jejich rodičů (neboť v danou chvíli za Vaši bezpečnost a zdraví zodpovídají trenéři a instruktoři). Proto jsou pokyny trenéra a instruktora závazné pro všechny členy kroužku.
3. PRAVIDLO CHOVÁNÍ. Člen kroužku, chová se ke všem přátelsky tak, aby nikoho neurazil, neporanil, nikomu neškodil, nikoho neomezoval, neponižoval a netrpěl šikanu a násilí mezi členy kroužku (jakmile má podezření, upozorní ihned trenéra nebo instruktora). K soupeřům na turnajích, se člen kroužku vždy chová v rámci kodexu fair play. Při turnaji člen kroužku ví, že rozhodčí má v tu chvíli rozhodující pravomoc a pokud s ním jako hráč nesouhlasí, řešíš toto pouze se svým trenérem nebo instruktorem (pouze on je oprávněn vznést protest nebo námitku).
4. PRAVIDLO ČLENA. Člen kroužku, na tréninky chodí včas tak, aby byl v tělocvičně nejdříve 5 minut před zahájením a nejpozději 5 minut po určeném čase tréninku (akademická pětiminutovka). Pokud člen nemůže na trénink nebo jinou činnost přijít, omlouvá se předem nebo nejpozději daný den (člena kroužku omlouvají vždy rodiče, a to písemně - sms, email, kniha o všem). Každý člen kroužku přichází plně vybaven k dané činnosti, tak jak je určeno.
5. PRAVIDLO SOUTĚŽÍ. Člen kroužku, je povinen se účastnit turnajů, na které je svým trenérem nominován. Nominační listině vypsaného turnaje, přizpůsobuje svůj vlastní volný čas a program. Omluvou z nominační listiny je pouze zdravotní důvod, mimořádný rodinný důvod nebo jiná závažná okolnost (omluva je vždy s daným zdůvodněním).
6. PRAVIDLO INFORMOVANOSTI. Člen kroužku, sleduje dění v kroužku, sleduje webové stránky kroužku, zajímá se o nadcházející události. Včas tak informuje rodiče o trénincích a upozorňuje je na změny termínů turnajů, soustředění, vždy včas tak, aby se popřípadě mohl zúčastnit. Vždy aktivně se zapojuje do dané činnosti, kdy podle svých sil a schopností pomáhá svému trenérovi a instruktorovi tréninku. Z webové stránky kroužku si do deníku bodování zapisuje své dosažené úspěchy.
KODEX FAIR - PLAY HRÁČE.
1. V soutěži bojuji čestně a podle pravidel.
Soutěže vždy na základě pravidel (propozic) rozhodují pověření rozhodčí, kteří určují zda byl kterýkoli hráč regulérně zasažen, zda hráč udělal přešlap, zda byla trefa nebo jinak porušeno jakékoli pravidlo turnaje (propozic). Hráč který správně dodržuje pravidla turnaje (propozice) vždy hraje fair play!
Je vždy čestné a v souladu s morálním pravidlem fair play, pokud hráč sám uzná svůj zásah na základě 100% jistoty že zásah cítil a je si jistý že zásah byl regulérní (tedy od hrajícího hráče a nikoli odrazem). Pokud si tímto hráč není 100% jist, je podle pravidel určený rozhodčí, který má pravomoc okamžitě určit platnost zásahu, jinak hráč pokračuje dál ve hře. Hráč tak neporušuje morální pravidlo fair play hry!
2. Uznám, že soupeř je lepší, a po zápase mu podám ruku, vzdávám mu tím čest.
Vždy před zahájením zápasu si herní týmy podají vzájemně v polovině hřiště ruce s přáním úspěchu. Po zápase si opět podají soupeři vzájemně ruce. Vítězové na důkaz vzdaní cti poraženým a poražení na důkaz uznání vítězství.
3. Vítězství není důvodem k nadřazenosti.
Vítěz zápasu se vždy chová slušně k daným poraženým herním týmům, protože si uvědomuje že dnes je vítěz a zítra může být poražený. A žádná sláva netrvá věčně. Není slušné a ani ke cti poraženého herního týmu nebo kteréhokoli hráče tohoto poraženého týmu v duchu morálního pravidla fair play, osočovat nebo pomlouvat (třeba i skrytě) vítězný tým nebo jednotlivé hráče z nedodržování pravidel hry nebo fair play hry, pokud rozhodčí určili jinak.
4. I poražený zaslouží uznání, není terčem posměchu, ani skrytého.
Každý herní tým nasadil v boji o vítězství vše co v rámci pravidel mohl a uměl, bojoval s plným nasazením a proto si zaslouží poražený herní tým úctu a uznání vítěze. Není slušné a ani ke cti vítězného herního týmu nebo kteréhokoli hráče tohoto vítězného týmu v duchu morálního pravidla fair play, osočovat nebo pomlouvat (třeba i skrytě) poražený tým nebo jednotlivé hráče z nedodržování pravidel hry nebo fair play hry, pokud rozhodčí určili jinak.
5. Soutěž má rovné podmínky pro všechny hráče.
Každý turnaj NERFLIGY se hraje podle předem určených pravidel, které má každý hráč a herní tým znát a dodržovat. Tyto pravidla jsou pro všechny jednotlivé hráče a herní týmy daného turnaje stejné bez výjimky. Dodržování pravidel turnaje hráčem, nevylučuje i dodržování morálního pravidla fair play hry každým hráčem účastnícího se tohoto turnaje.
6. V soutěži respektuji pokyny a nařízení rozhodčích a pořadatelů, řídím se jimi.
V průběhu zápasu vždy hráč hraje podle pravidel turnaje a respektuje rozhodnutí určených rozhodčích daného zápasu (nikdo jiný než rozhodčí nemá právo rozhodovat o nedodržení pravidel turnaje). Mimo zápas se řídí hráč pokyny pořadatelů (prostřednictvím svého trenéra, který je za něj zodpovědný). Pokud má hráč pocit že něco není v pořádku, vždy toto řeší nejprve se svým trenérem.
7. Chci vyhrát, ale nikoli za každou cenu.
Herní tým se účastní turnaje aby získal vítězství, ale i vítězství má svou hodnotu a cenu. Vždy hraje herní tým i jednotlivý hráči tak, aby neporušovali pravidla turnaje a dodržovali morální princip hry fair play.
V průběhu zápasu hráči na sebe navzájem nepokřikují a neobviňují se z nečestnosti nebo že někdo byl zasažen a nechce se přiznat (uráží tak morální čest jiného hráče). Protože jen rozhodčí je tu od toho, který určuje zda byl hráč zasažen nebo nesplnil některé z pravidel turnaje a nikoli hráči popřípadě diváci.
8. Férové sportovní chování je mi vlastní.
Značkou morálního kreditu fair play hry daného střediska a jeho hráčů a herních týmů je i chování mimo kolbiště, vzájemným respektem a úctou ke všem ostatním hráčům a herním týmům, trenérům, rozhodčím a organizátorům turnaje. Je pak samozřejmostí že toto chování zpětně očekává i dané středisko zpětně. Toto se očekává nejen od samotných herních týmů, jednotlivých hráčů ale i trenérů a rozhodčích vzájemně.
9. Svým chováním jdu příkladem mladším hráčům.
Starší zkušenější herní týmy a jednotlivý hráči jsou vždy příkladem pro mladší nebo začínající herní týmy a jednotlivé hráče. Právě chování zkušenějších hráči, jejich dodržování pravidel turnaje a hry v duchu morálního pravidla fair play určuje zda tyto prvky přeberou i oni. Proto vždy je třeba na toto pamatovat.
10. Diváci potleskem vzdají čest vítězi i poraženému (pravidlo které hráč neovlivní).
Bez diváků a obecenstva a tedy podpory jednotlivých středisek by to snad na žádném turnaji nešlo. Přesto však i diváci by měli vědět že mohou svůj herní tým nebo středisko fanděním podporovat, ale v mezích pravidel turnaje a slušnosti. Dávají tak svým chováním znát na jaké úrovni jejich středisko je (toto však hráč ovlivnit nemůže). Je vhodné ohodnotit potleskem, když už né v průběhu zápasu, tak alespoň na konci potleskem úspěšný i neúspěšný herní tým za pěknou hru, dodržování pravidel a morálních pravidel fair play.
Vytvořeno službou Webnode